„Możesz tańczyć wszędzie, jeśli tańczysz sercem”

  – wywiad z Panią Moniką i Tomaszem Jezuit – prowadzącymi Zespół Pieśni i Tańca ,,Kresy ‘’

Większości  naszej lokalnej społeczności znany jest zespół „Mazowsze”, w którym Państwo zarówno tańczyli, jak i śpiewali występując w krajach  niemal  całego świata. Czy to doświadczenie, jakie Państwo nabyli można przełożyć na pracę w  założonym przez Państwa Zespole,, Kresy”.

Przez osiem lat pracowaliśmy jako zawodowi tancerze w zespole, który bardzo dużo występował na największych scenach w Polsce i zagranicą. Mieliśmy okazję współpracować ze świetnymi tancerzami i choreografami. Zakończyliśmy karierę zawodowych tancerzy, gdy liczba naszych występów przekroczyła pięćset. Te wszystkie razem zebrane fakty dają nam olbrzymie doświadczenie, które ciężko nabyć  samą teorią. Zespół Kresy nie jest zespołem zawodowym, a jego charakter jest bardzo odmienny od zespołu Mazowsze. Jednak pewne zasady choreografii tańca, zachowania na scenie są uniwersalne.  W zespole Kresy przy doborze repertuaru  bierzemy pod uwagę głównie tańce i pieśni z naszego regionu oraz regionów sąsiadujących.

Dla nas ludzi tu żyjących budujące jest to, że ludzie z pasją – tacy jak Państwo osiedlają się tu i sławią naszą Ziemię Lubaczowską śpiewem i tańcem. Jakie to uczucie wprowadzać, zarażać i rozwijać tę samą pasję młode i starsze pokolenia?

Rozpoczynając działalność z zespołem Kresy nie myśleliśmy o jakiejś szczególnej misji sławienia ziemi lubaczowskiej, ani o zarażaniu swoją pasją.  Po latach pracy w zespole zawodowym chcieliśmy podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem  z ludźmi, którzy chcieliby z tego skorzystać.                       Anna Rutkowska 

:: Całość w najnowszym numerze Kresowiaka ::