Artysta malarz z Dachnowa             

                                              

  W ostatnią niedzielę października Muzeum Kresów w Lubaczowie zorganizowało wernisaż wystawy Światło i cień  Marcina Pokrywki  z Dachnowa. Artysta ma dopiero 37 lat, jest absolwentem  Państwowego  Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, a dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni T.G. Wiktora w Instytucie Sztuk Pięknych w Rzeszowie. Jego obrazy były wystawiane  w Tomaszowie Lubelskim, w Krakowie,  Rzeszowie, Brzozowie, Radomiu. Nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Barwy Roztocza Tomaszowskiego”. Zajmuje się również rysunkiem i fotografią, jest też nauczycielem plastyki i terapeutą.

  Jest wnukiem niedawno zmarłego Edwarda Pokrywki, bardzo szanowanego mieszkańca Dachnowa, długoletniego radnego, jednego z najlepszych  rolników  w powiecie. To właśnie dziadek przekazał  mu w genach  talent malarski .

Dyrektor Muzeum Kresów – Tomasz Róg powitał  Starostę Lubaczowskiego Zenona Swatka i dyrektora- seniora dr Zygmunta Kubraka oraz wszystkich zwiedzających wystawę. Po krótkim wystąpieniu Starosty, jeszcze krócej zabrał głos Marcin Pokrywka  i jak na artystę przystało  powiedział, że nie jest mówcą, a najlepiej  czuje się w pracowni.  Natomiast  Barbara Kubrak  kurator wystawy tak pięknie i mądrze powiedziała o eksponowanych obrazach , że nie śmiałem zmienić ani jednego słowa:                           Edwaed Dziaduła     

               Więcej w najnowszym numerze Kresowiaka