Interwencja włodarzy miast i gmin u premiera M. Morawieckiego

  

          

Kilku podkarpackich burmistrzów miast liczących mniej niż 15 tysięcy mieszkańców w tym Zdzisław Zadworny i Grzegorz Dominik zwróciło się do Premiera Mateusza Morawieckiego o interwencję. Chcą zmian zapisów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Aktualny stan przepisów wyklucza te miasta z możliwości korzystania z części środków pomocowych, na przykład z Funduszu Norweskiego.

W 2017 roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało silne wsparcie dla miast średnich, które ma wynieść ponad 2,5 miliarda złotych. W tym celu utworzona została lista miast średnich, które zostaną takim wsparciem objęte. Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe). I właśnie te sztywne zapisy wzbudzają niepokój burmistrzów podkarpackich miast – Ustrzyk Dolnych, Leska, Zagórza, Cieszanowa (Zdzisława Zadwornego), Narola (Grzegorza Dominika) i Kańczugi. Włodarze wystosowali wspólny apel do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o zmianę zapisów, które w ich ocenie są krzywdzące.

Jak mówił, burmistrz Zdzisław Zadworny, chodzi o to by kryteriami przyznawania dofinansowań unijnych były wartości merytoryczne w złożonym wniosku, a nie sztywny zapis o liczbie mieszkańców. Dodał także, że takie działania byłby elementem polityki zrównoważonego rozwoju.polska w Europie zabiega o to żeby pozyskać dodatkowe środki, ponieważ jako kraj jesteśmy w stosunku do krajów zachodnich na niższym poziomie. my dokładnie chcemy tego samego w skali kraju.

List z prośbą do Premiera o pochylenie się nad problemem małych miast został podpisany przez pięciu burmistrzów. Podpisać mogą go kolejni, bo lista wsparcia jest otwarta.           AR

                            

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.