.135 lat linii kolejowej Jarosław – Sokal

      W tym roku mija 135 lat od uruchomienia linii kolejowej Jarosław – Sokal przebiegającej przez ziemię lubaczowską (obecnie nr 101 Munina – Hrebenne). To doskonała okazja do przedstawienia jej historii i udziału w Pikniku Kolejowym, który odbędzie się 1 sierpnia w Baszni Dolnej.

Linię kolejową budowali przez dwa lata Polacy i Włosi. Ma ona długość 83 km. Pierwszy transport odbył się 6 lipca 1884 roku. W czasach jej rozkwitu przejeżdżało przez nią 48 pociągów w ciągu doby. Na czym polegał fenomen kolei galicyjskich? Jak przedstawia się architektura kresowych dworców? Jak przebiega rewitalizacja dawnych obiektów pokolejowych i zabytkowego taboru kolejowego? Jakie prowadzone są działania inwestycyjne podejmowane na linii kolejowej nr 101? Odpowiedzi na te pytania udzielą w czasie konferencji, która rozpocznie się o godz. 10:00: Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie, dr hab. Michał Pszczółkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Mieczysław Borowiec – dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Rzeszowie, przedstawiciel Samorządu Województwa Podkarpackiego, Paweł Szczerbakow – ekspert z zakresu renowacji taboru kolejowego oraz Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

Jednocześnie przy Stacji Basznia trwać będzie Piknik Kolejowy, który rozpocznie się o godz. 9:00). Na uczestników czekać będą przejażdżki drezyną spalinową oraz tradycyjną (z napędem ręcznym), darmowy kurs szynobusu z Baszni Dolnej do Horyńca-Zdroju i prezentacja nowoczesnego sprzętu służącego zabezpieczeniu kolei przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei. Dostępne będzie stoisko promocyjne Przewozów Regionalnych Oddział w Rzeszowie. Ponadto zwiedzić będzie można pociąg ratownictwa kolejowego i przejechać się tym pojazdem.                          gminalubaczow.pl

 

                   

       

                  

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.