Wojewódzka Majówka Pszczelarska w  Baszni Dolnej.

     Konferencją naukową  2 czerwca w Baszni Dolnej  rozpoczęła się Wojewódzka Majówka Pszczelarska. Wykład o  gospodarce  pasiecznej, wygłosił  mgr Tomasz Kędziora z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Po konferencji  w kościele  w Baszni Dolnej została odprawiona msza św. koncelebrowana przez ks. dr Leszka Bruśniaka – proboszcza parafii i ks. Jerzego Sopla – kapelana pszczelarzy.

W godzinach popołudniowych w Kresowej Osady rozpoczęła się część oficjalna uroczystości, na którą przybyli m.in poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego  Teresa Pamuła, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie  Grażyna Zagrobelna wraz z nadleśniczymi oraz  starosta Powiatu Lubaczowskiego Zenon Swatek.

Z rąk gości odznaczenia odebrali zasłużeni pszczelarze. Złotą odznaką Polskiego Związku Pszczelarzy uhonorowano: Józefa Ozimka i Jana Wiśniewskiego, srebrną Czesława Majewskiego, Mariana Rawskiego i Wojciecha Mudło. Brązową odznaką otrzymali:  Mirosław Fedor, Marcin Huk, Edward Gieras, Jan Antoniszyn,  Andrzej Bożek,  Zbigniew Mudło i Andrzej Skoczylas.

Wręczono także odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi, które odebrali:  Wojciech Hypiak, Tadeusz Huk, Franciszek Greń, Jan Dukacz,  Jan Berdzik,  Tadeusz Soliło,  Marian Przeszłowski,  Józef Konopelski, Adolf Knap, Marian Polucha, Zbigniew Dec i Janusz Antonik.

Podczas Majówki rozegrano konkurs na „Na najlepszy miód Ziemi Lubaczowskiej”, w którym głos na swojego faworyta mógł oddać każdy uczestnik imprezy. Za najsmaczniejszy uznano ten z pasieki Romana Krawczyka. Na drugim miejscu znalazł się miód  Marii Mazurkiewicz, a na trzecim  Marka Studenckiego.

W konkursie , w którym brały udział również koła gospodyń wiejskich, które miały za zadanie przygotowanie potrawy na bazie miodu. Jury pod przewodnictwem Marleny Goleni I miejsce przyznało  KGW Tymce za „Roladki z burakami w sosie miodowo – orzechowym”, II – KGW Dąbrowa za „Kaczkę z miodem i musem jabłkowym”, a III- KGW Szczutków za „Żeberka w miodzie”.

Organizatorami majówki byli: wójt Gminy Lubaczów, starosta Lubaczowski, Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie oraz Koło i Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Lubaczowskiej „EKO-BARĆ”. Patronat honorowy nad tegoroczną Wojewódzką Majówką Pszczelarską objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego i Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego. LM

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.